Pandemi Döneminde Perküsyon Çalışmaları

Perküsyon çalışmaları, pandemi döneminde müzik çalışmalarının online ortamda devam ettirilmesi adına mezunlarımızdan Beril Sarıaltun’un yürütücülüğünde, Ableton Live programının temel prensiplerinin incelenmesiyle başladı. 5 çalışmanın toplam 11 videosundan oluşan oynatma listesine buradan ulaşabilirsiniz. Çalışmaların içeriği hakkında ayrıntılı bilgiler aşağıda verilmiştir.

İlk perküsyon çalışması iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde genel arayüz tanıtımı, ‘midi ve audio track’ farkı ve midi notası yazımı ele alınırken ikinci bölümde ‘midi clip export’u, ses kaydı alınırken dikkat edilmesi gerekenler gibi konular konuşuldu. Ayrıca çalışma katılımcılar için iki farklı egzersiz önerisi de içeriyor.

İkinci perküsyon çalışması üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde Ableton Live programında midi kanallar üzerine yoğunlaşılıyor. Sonraki bölümlerde, midi kanallarda uygulamalı egzersizler devam ederken audio kanal kaydetme ve warp uygulamaları üzerinden geçiliyor. Çalışma katılımcılar için farklı egzersiz önerileri ile son buluyor.

Üçüncü perküsyon çalışması iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde Ableton Live’da dosya yönetimi ve “warp” özelliği ele alınıyor. İkinci bölümde ise programda “drum rack” oluşturma ve üzerinden perküsyon düzenlemesi yapma konularına değiniliyor.

Dördüncü perküsyon çalışması iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde Ableton Live’da ‘clip automation ve modulation’ konularına giriş yapılırken ‘drum kit’ üzerine çalışmalar da detaylandırılıyor. İkinci bölümün konularını ise ses efektleri ve ‘EQ Eight’ kullanımı oluşturuyor.

Beşinci ve son perküsyon çalışması iki bölümden oluşuyor. Kulübün tüm müzisyen kadrosuyla yapılan ilk bölümde iki farklı şarkı üzerinden ‘şarkı yapısı’ incelemesi yapılıyor. Perküsyoncu kadronun katılımı ile gerçekleşen ikinci bölümde ise Ableton Live’da ‘automation’ konusu detaylandırılıp ‘return track’ kullanımı ele alınıyor.