DÜZENLEME & ORKESTRASYON

Düzenleme & Orkestrasyon çalışmalarında temel olarak gösteri repertuarına bir düzenleme fikri oluşturmayı hedefliyoruz. Bu çalışmada, prodüksiyon döneminde çalıştığımız parçaların düzenlemesine dair farklı bir perspektif geliştirirken ihtiyacımız olan araçlarla donanıyoruz.

Çalışmada sağlıklı bir postürün oturmasını, doğru ve rahat bir pozisyonda çalabilmeyi; enstrüman hakimiyetinin ve yetkinliğinin arttırılmasını; kulak eğitimi ve nota yazma/okuma (bona, solfej, akor duyuşu vb.) becerilerinin geliştirilmesini hedefliyoruz.

Düzenlemeye ilişkin temel kavramlarla tanışıklık kazanmak ve bunları uygulayabilmek için eğitim dönemi çalışmalarında; oluşturduğumuz müfredat dahilinde müzik teorisine (tonalite/armoni), müzikal dinamiklere, enstrüman ailelerine ve işlevlerine  dair arka planımızı genişletiyoruz. Ayrıca şu an içerisinde bulunduğumuz pandemi koşulları nedeni ile gerçekleştiremesek de fiziksel olarak bir arada yapabildiğimiz çalışmalarda, beraber çalmaya/uyuma  yönelik egzersizler de yapıyoruz.

Kulübümüzde olan interdisipliner anlayış çerçevesinde, gösterilerimizde kurduğumuz dramatik çatıya hizmet edecek şekilde düzenleme-anlam ilişkisi üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarda repertuar parçalarını sözler ve hikâyelendirme bağlamında ele alarak analiz ediyor ve düzenleme fikrini oluşturuyoruz.

d&o-1

Çevrimiçi çalışmalar ise Zoom platformu üzerinden yapılıyor. Bu çalışmalarda armoni bölümünün yanı sıra repertuar çalışması yapıyoruz. Repertuarın düzenlemesine dair önerilerde bulunurken, öğrendiğimiz teorik bilgileri uyguluyoruz. Çıkardığımız fikirleri enstrümanlarımızla icra edip kaydediyoruz ve ses-prodüksiyon yazılımlarında bu kayıtları birleştiriyoruz. 

Kulübümüzde gerçekleşen tüm çalışmalarda olduğu gibi bu çalışmada da bir virtüözite veya yetenek aranmıyor. Çaldığınız enstrümana biraz aşina olmak ve bu çalışmaların düzenli takip edilmesi Düzenleme & Orkestrasyon çalışmalarına katılımınız için yeterli.