MÜZİK ÇALIŞMALARI

Çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’teki 1. Erkek Yurdunun altında ve Orta Kantin’in karşısındaki kulüp odalarında, ayrıca Kilyos Kampüs’te sürdüren BÜFK müzik bölgesinde, kulüp üyelerinin teknik açıdan gelişimini sağlayacak ve bu gelişmeleri sene içerisinde yapılan dans-müzik gösterilerinde ve konserlerde en iyi şekilde yansıtacak çalışmalar yapılır. Kulüp üyelerinin müzikal gelişimini sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar şöyledir:

Kulüp ÇalışmasıTemel Müzik Eğitimi Çalışması: Müziğin temel öğelerinden olan ritim, ses ve armoni bilgisinin gelişmesi amaçlanır. Kulak eğitimi, müzik teorisi, müzik tarihi, makam ve solfej çalışmaları yürütülür.

Odak Çalışmaları: Kulüpte sene boyunca devam etmesi hedeflenen odak çalışmaları başlıca vokal, vurmalı çalgılar ve bağlama çalışmalarıdır. Ayrıca gitar, bağlama, keman, akordeon, klarinet, kaval, ud, cümbüş ve buzuki gibi enstrümanlarda kulüp üyesi müzisyenlerin teknik seviyesini yükseltmek için profesyonel müzisyenlerle ilişkiye geçilip enstrümanda teknik olarak ilerlemenin devamlılığı sağlanmaya çalışılır.

Repertuar çalışmaları: Bu çalışmalarda genel amaç, araştırması yapılan bölgelerin müziğiyle tanışıklık kazanmak ve gösteriye yönelik çalışmalar yürütmektir. Bu çalışmalarda elde edilen ürünlerin yıl sonunda çıkarılan dans&müzik gösterilerini ve konserleri beslemesi hedeflenir.

Bu çalışmalar dışında çeşitli konularda atölye, söyleşi çalışmaları düzenlenir. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Arap müzisyen Reem Kelani ile “Arap Müziği ve Formları” aktarımı, Ermeni müzisyen Ara Dinkjian ile Diyarbakır müziği üzerine aktarım, Feryal Öney’in “Bozlaklar” sunumu, KeKeÇa ile “Beden Müziği” atölyesi gerçekleşmiştir.

Vokal Vurmalı Çalgılar

Reem Kelani ile Birlikte
Reem Kelani ile Birlikte