MÜZİK ÇALIŞMALARI

Çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’teki 1. Erkek Yurdunun altında ve Orta Kantin’in karşısındaki kulüp odalarında, ayrıca Kilyos Kampüs’te sürdüren BÜFK müzik bölgesinde, kulüp üyelerinin teknik açıdan gelişimini sağlayacak ve bu gelişmeleri sene içerisinde yapılan dans-müzik gösterilerinde ve konserlerde en iyi şekilde yansıtacak çalışmalar yapılır. Kulüp üyelerinin müzikal gelişimini sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar şöyledir:

IMG_20191005_170934

Temel Müzik Eğitimi: Temel Müzik Eğitimi çalışmaları müziğin unsurlarıyla tanışmak ve müzik yapmak için gerekli araçlarla donanmak amacıyla yürütülüyor. Temel müzik eğitimi çalışmaları müziğin temel unsurlarından ritim, melodi ve armoni olmak üzere üç ana başlığı içeriyor. Bu üç ana başlık bünyesinde ritmin unsurları, nota sistemleri, armoni kavramı gibi konuları içeriyor ve bu konular alıştırma çalışmalarıyla beraber ele alınıyor.

IMG_20191105_200711

Müzik Tarihi Çalışması: Herhangi bir kültür-sanat faaliyetinde olduğu gibi müziği üretildiği ve tüketildiği tarihsel bağlam ve koşullardan bağımsız düşünmek mümkün değil. Bu sebeple teorik çalışmaların yanı sıra yürüyen ‘Müzik Tarihi’ çalışmasında Antik dönemden 20′nci yüzyıla kadar Avrupa menşeili sanat müziğinin içinde geliştiği tarihsel koşulları eleştirel bir yaklaşımla ele alıyoruz.

Odak Çalışmaları: Kulüpte sene boyunca devam etmesi hedeflenen odak çalışmaları başlıca vokal, perküsyon (vurmalı çalgılar), gitar ve düzenleme & orkestrasyon çalışmalarıdır.

Repertuar çalışmaları: Bu çalışmalarda genel amaç, araştırması yapılan bölgelerin müziğiyle tanışıklık kazanmak ve gösteriye yönelik çalışmalar yürütmektir. Bu çalışmalarda elde edilen ürünlerin yıl sonunda çıkarılan dans & müzik gösterilerini ve konserleri beslemesi hedeflenir.

Bu çalışmalar dışında çeşitli konularda atölye, söyleşi çalışmaları düzenlenir. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Arap müzisyen Reem Kelani ile “Arap Müziği ve Formları” aktarımı, Ermeni müzisyen Ara Dinkjian ile Diyarbakır müziği üzerine aktarım, Feryal Öney’in “Bozlaklar” sunumu, KeKeÇa ile “Beden Müziği” atölyesi gerçekleşmiştir.

Vokal Vurmalı Çalgılar Düzenleme & Orkestrasyon Reem Kelani ile Birlikte

Reem Kelani ile Birlikte