FD 32. Sayı

FOLKLORA DOĞRU

Dans Müzik Kültür
Folklora Doğru 32
Yıl 1973

İslam Ülkelerinde Muska, Nazarlık ve Uğur
Rudolf Kriss& Huber Kriss-Heinrich
Çeviren: H. İbrahim Çetinbudak
Metin, Eski Mısır’dan hareketle günümüz İslam kültüründe yer alan muska, nazar ve uğur kavramlarını irdeliyor. Nazarlık olduğuna ya da uğur getirdiğine inanılan kimi maddeleri İslam ritüelleri kapsamında tartışıyor.

Karacaoğlan ve Kadın 
Ufuk İren
“17. yy.’ ın en büyük halk ozanlarından olan Karacaoğlan’ın eserlerinde kadının, sevgililerin çok büyük yeri vardır. Ozanın kadın güzelliğine, onların saçlarına, boylarına, yüzlerine, kaş ve gözlerine olduğu kadar, kötülüklerine, erkekleri kendilerine sevdalandırdıkları için zalim olduklarına yer veren deyişleri çoktur.”

Bir Derleme Gezisi Notları
Arsin Arşık
“Boğaziçi Üniversitesi Türk Folklor Kulübü’nün sağladığı olanaklarla 1973 yazında bir derleme gezisi yaptım. Derleme gezisinin amacı geleneksel üretim araçlarını ve tekniklerini fotoğraflarla belgelemekti. Çalışma alanı olarak Kayseri, Van, Antakya ve çevrelerini ve Orta Toroslar’ı seçtim. Bu gezide topladığım bazı bilgileri burada sunacağım.”

Elazığ Köylerinden Notlar ve Evlenme
Mehmet Eken- Şahap Mete Uygur
“1972 yılı yazında staj yapmak üzere bulunduğum Elazığ’ın Keban ilçesinde, çevre köylerdeki evlenme adetlerini gerek gittiğim köylerde, gerekse işyerinde işçilerle yaptığım konuşmalarla inceledim.”

Askere Giden Kız (Masal) 
Yıldız İnanç
Giresun köylülerinden olup şimdi Beşiktaş, Dutlu Bahçe Sok.’ta oturan 35 yaşlarında ev kadını Cemile Arabul’ un ağzından derlenip yazılmıştır. Derleme tarihi: Aralık 1972.

BÜTFK’den Haberler

  • BÜTFK geçtiğimiz yaz 6-29 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın çeşitli şehirleri kapsayan bir gezi yapmıştır.
  • Kulübümüz üyelerinde Arsin Arşık’ın yaz çalışmalarının ürünlerinden oluşan bir fotoğraf sergisi açılmıştır.
  • Bitlis ve Kılıç- Kalkan ekiplerimiz Basın-İş Sendikasının İstanbul kolunun düzenlediği moral gecesine katılmıştır.

21/12/1973 Cuma gecesi 20:30’da halk türküleri sanatçısı Ruhi Su kulübümüz davetlisi olarak okulumuzda başarılı bir konser vermiştir.